Највећа је пешчана пустиња у Европи, често је називају и ''Европска Сахара'', налази се у југоисточном делу Баната. Ова пространа област површине од око 300 км², чије су главне пешчане масе окружене плодним лесним пољопривредним површинама, настала у периоду глацијације, представља споменик историје природе Панонске низије и једно је од ретких прибежишта за многе специфичне врсте флоре и фауне, које у европским и светским размерама представљају природне реткости. Пешчара представља геоморфолошки и еколошко-биогеографски феномен не само Панонске низије, већ и читаве Европе, као и значајан генетски ресурс. Делиблатска пешчара је острво степе и шумо-степе, које одликује изворни мозаик травних, жбунастих и шумских станишта. Богатство флоре овог подручја се огледа у постојању око 900 врста виших биљака, од којих су многе реликти и раритети, као и врсте које су у свом распрострањењу ограничене на Панонску низију. Једино се овде, у односу на читав простор Србије налазе: банатски божур, степски божур, панчићев пелен, шерпети коцкавица Дегенова. Своје станиште овде је нашло и 20 врста орхидеја. Због присуства великог броја врста птица, од којих су многе ретке и угрожене, ово подручје је увршћено у најзначајнија станишта птица у Европи ИБА подручје. Из групе грабљивица, које су најугроженије, заступљене су врсте као што су: банатски соко, орао крсташ и орао кликташ. Њихово појављивање условљено је пашњачким површинама и присуством текуница, која представља основ њихове исхране. Од становника животињског царства пешчаре, издваја се вук, јелен, срна и дивља свиња. Природне карактеристике и јединственост овог краја чине га погодним за рекреацију, лов и риболов, наутички, а пре свега еко-туризам. Делиблатска пешчара је проглашена за Специјални резерват природе.
Ловиште Делиблатска пешчара се налази на површини од 33.610 хектара од чега је ограђено 1.850 хектара тзв. „Драгићев Хат“. Ловиште је у оквиру ЈП „Војводинешуме“ којим управља шумско газдинство „Банат“ Панчево. Од крупне дивљачи могу се ловити јелени, дивље свиње и срне, а од ситне дивље патке и гуске.
У оквиру Делиблатске пешчаре у приобалном подручију леве обале Дунава, од Дубовца до Старе Паланке па Дунавом преко Аде Чибуклије је простор који се назива Лабудово окно. То подручије обухвата ритове и мочваре које су од великог значаја за биодиверзитет те у од стране Рамсарске асоцијације стављене на листу од посебног значаја. То је простор који представља главну станицу на Балкану у прелету птица приликом сеобе на југ и обратно. Мањи део од 2.500 хектара мочварских терена, речних острва и Дунава намењен је комерцијалном лову уз велику контролу. Проценат територије Општине Бела Црква који је у обухвату Просторни план подручја посебне намене Специјалног резервата природе „Делиблатска пешчара“ („Сл.лист АПВ” бр.8/2006) је 45,6% . Као природни наставак СРП „Делиблатска пешчара“ пружају се пашњаци на атрактивно заталасаном рељефу Малог песка (с леве и десне стране пута Дубовац – Бела Црква, иза канала). Оба локалитета представљају значајна станишта природних реткости у флори и фауни (гороцвет, текуница, слепо куче, хранидбена подручја и гнездилишта дневних птица грабљивица) која уживају посебан статус заштите на основу Уредбе о заштити природних реткости („Службени гласник Републике Србије“ број 50/93 и 93/93).
Оставите трагове ваших стопа у последњој пешчари у Европи, доживите авантуру упознајући флору и фауну и прелепе пределе Специјалног резервата природе Делибатске пешчара и Предела изузетних одлика Караш -Нера