Najveća je peščana pustinja u Evropi, često je nazivaju i ''Evropska Sahara'', nalazi se u jugoistočnom delu Banata. Ova prostrana oblast površine od oko 300 km², čije su glavne peščane mase okružene plodnim lesnim poljoprivrednim površinama, nastala u periodu glacijacije, predstavlja spomenik istorije prirode Panonske nizije i jedno je od retkih pribežišta za mnoge specifične vrste flore i faune, koje u evropskim i svetskim razmerama predstavljaju prirodne retkosti. Peščara predstavlja geomorfološki i ekološko-biogeografski fenomen ne samo Panonske nizije, već i čitave Evrope, kao i značajan genetski resurs. Deliblatska peščara je ostrvo stepe i šumo-stepe, koje odlikuje izvorni mozaik travnih, žbunastih i šumskih staništa. Bogatstvo flore ovog područja se ogleda u postojanju oko 900 vrsta viših biljaka, od kojih su mnoge relikti i rariteti, kao i vrste koje su u svom rasprostranjenju ograničene na Panonsku niziju. Jedino se ovde, u odnosu na čitav prostor Srbije nalaze: banatski božur, stepski božur, pančićev pelen, šerpeti kockavica Degenova. Svoje stanište ovde je našlo i 20 vrsta orhideja. Zbog prisustva velikog broja vrsta ptica, od kojih su mnoge retke i ugrožene, ovo područje je uvršćeno u najznačajnija staništa ptica u Evropi IBA područje. Iz grupe grabljivica, koje su najugroženije, zastupljene su vrste kao što su: banatski soko, orao krstaš i orao kliktaš. Njihovo pojavljivanje uslovljeno je pašnjačkim površinama i prisustvom tekunica, koja predstavlja osnov njihove ishrane. Od stanovnika životinjskog carstva peščare, izdvaja se vuk, jelen, srna i divlja svinja. Prirodne karakteristike i jedinstvenost ovog kraja čine ga pogodnim za rekreaciju, lov i ribolov, nautički, a pre svega eko-turizam. Deliblatska peščara je proglašena za Specijalni rezervat prirode.
Lovište Deliblatska peščara se nalazi na površini od 33.610 hektara od čega je ograđeno 1.850 hektara tzv. „Dragićev Hat“. Lovište je u okviru JP „Vojvodinešume“ kojim upravlja šumsko gazdinstvo „Banat“ Pančevo. Od krupne divljači mogu se loviti jeleni, divlje svinje i srne, a od sitne divlje patke i guske.
U okviru Deliblatske peščare u priobalnom područiju leve obale Dunava, od Dubovca do Stare Palanke pa Dunavom preko Ade Čibuklije je prostor koji se naziva Labudovo okno. To područje obuhvata ritove i močvare koje su od velikog značaja za biodiverzitet te su od strane Ramsarske asocijacije stavljene na listu od posebnog značaja. To je prostor koji predstavlja glavnu stanicu na Balkanu u preletu ptica prilikom seobe na jug i obratno. Manji deo od 2.500 hektara močvarskih terena, rečnih ostrva i Dunava namenjen je komercijalnom lovu uz veliku kontrolu. Kao prirodni nastavak SRP „Deliblatska peščara“ pružaju se pašnjaci na atraktivno zatalasanom reljefu Malog peska (s leve i desne strane puta Dubovac – Bela Crkva, iza kanala). Oba lokaliteta predstavljaju značajna staništa prirodnih retkosti u flori i fauni (gorocvet, tekunica, slepo kuče, hranidbena područja i gnezdilišta dnevnih ptica grabljivica) koja uživaju poseban status zaštite na osnovu Uredbe o zaštiti prirodnih retkosti („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj 50/93 i 93/93).
Ostavite tragove vaših stopa u poslednjoj peščari u Evropi, doživite avanturu upoznajući floru i faunu i prelepe predele Specijalnog rezervata prirode Delibatske peščara i Predela izuzetnih odlika Karaš -Nera