Najveća je peščana pustinja u Evropi, često je nazivaju i “Evropska Sahara”, nalazi se u jugoistočnom delu Banata. Bogatstvo flore ovog područja se ogleda u postojanju oko 900 vrsta viših biljaka, od kojih su mnoge relikti i rariteti, kao i vrste koje su u svom rasprostranjenju ograničene na Panonsku niziju. Jedino se ovde, u odnosu na čitav prostor Srbije nalaze: banatski božur, stepski božur, pančićev pelen, šerpeti kockavica Degenova. Svoje stanište ovde je našlo i 20 vrsta orhideja.
Zbog prisustva velikog broja vrsta ptica, od kojih su mnoge retke i ugrožene, ovo područje je uvršćeno u najznačajnija staništa ptica u Evropi IBA područje. Iz grupe grabljivica, koje su najugroženije, zastupljene su vrste kao što su: banatski soko, orao krstaš i orao kliktaš. Njihovo pojavljivanje uslovljeno je pašnjačkim površinama i prisustvom tekunica, koja predstavlja osnov njihove ishrane. Od stanovnika životinjskog carstva peščare, izdvaja se vuk, jelen, srna i divlja svinja.
Prirodne karakteristike i jedinstvenost ovog kraja čine ga pogodnim za rekreaciju, lov i ribolov, nautički, a pre svega eko-turizam. Deliblatska peščara je proglašena za Specijalni rezervat prirode.
LOVIŠTE DELIBLATSKA PEŠČARA
Lovište Deliblatska peščara se nalazi na površini od 33.610 hektara od čega je ograđeno 1.850 hektara tzv. “Dragićev Hat”. Lovište je u okviru JP “Vojvodine šume” kojim upravlja šumsko gazdinstvo “Banat” Pančevo. Od krupne divljači mogu se loviti jeleni, divlje svinje i srne, a od sitne divlje patke i guske.
LABUDOVO OKNO
U okviru Deliblatske peščare u priobalnom područiju leve obale Dunava, od Dubovca do Stare Palanke, pa Dunavom preko Ade Čibuklije je prostor koji se naziva Labudovo okno. To je prostor koji predstavlja glavnu stanicu na Balkanu u preletu ptica prilikom seobe na jug i obratno i najveće zimovalište ptica u Srbiji. Manji deo od 2.500 hektara močvarskih terena, rečnih ostrva i Dunava namenjen je komercijalnom lovu uz veliku kontrolu.
MALI PESAK
Kao prirodni nastavak SRP “Deliblatska peščara” pružaju se pašnjaci na atraktivno zatalasanom reljefu Malog peska (s leve i desne strane puta Dubovac – Bela Crkva, iza kanala). Oba lokaliteta predstavljaju značajna staništa prirodnih retkosti u flori i fauni (gorocvet, tekunica, slepo kuče, hranidbena područja i gnezdilišta dnevnih ptica grabljivica).
ZAGAJIČKA BRDA
Zagajička brda su najatraktivniji deo SRP “Deliblatska peščara”. To su loptaste i vijugave peščane dine obrasle livadama i ostacima hrastovih šuma i podsećaju na magične predele iz Tolkinovih romana! Ujedno su i najviši (251 m) i najlepši deo Deliblatske peščare i sa njih je moguće videti Vršačke planine, Avalu, obronke Karpata, Dunav…