BELA CRKVA DANAS
Omeđena Banatskim planinama i Deliblatskom peščarom, ušuškana u zagrljaju reka Dunav, Karaš i Nera, orošena Belocrkvanskim jezerima, na samom jugoistoku Banata nalazi se opština Bela Crkva, a u njoj i istoimeni grad bogate istorije. Lepa varoš udaljena je 96 km od Beograda ka istoku na samoj granici sa Rumunijom.
Snažni vetrovi su naneli velike količine peska načinivši peščane dine u pravcu jugoistok-severozapad, stvorivši Deliblatsku peščaru kojom je Bela Crkva na neki način odvojena od Panonske nizije. Nakon oticanja Panonskog mora, ostalo je šljunkovito, peščano i ilovičasto dno, a reka Nera je plavljenjem nanela plodan sloj, te je sada zemljište veoma pogodno za zemljoradnju, vinogradarstvo, voćarstvo i stočarstvo kao i građevinsku industriju.
Klima je umereno kontinentalna. Leta su topla i kratka, kao i zime koje su takođe kratke, na momente oštre i hladne, dok su proleća i jeseni duže. Obiluje sa dosta sunčanih, vetrovitih i kišnih dana, karakteristična po ranim i poznim mrazevima.
Područje Bele Crkve je veoma bogato vodom. Pored Dunava, opštinu presecaju jedine dve planinske reke u ravnici – Nera i Karaš, brojni potoci, kanal DTD i više šljunkarskih jezera nastalih eksploatacijom, kao i više močvarnih područja od kojih je napoznatije Labudovo okno, koje se nalazi na prostoru između Dunava i Deliblatske peščare, a koje je zbog svog ekološkog značaja stavljena na Ramsarsku listu.
Sve nabrojane karakteristike ovom području daju specifičan izgled i posebnu mogućnost za razvoj turizma.
U Opštini Bela Crkva živi oko 14.000 stanovnika, po popisu iz 2022. godine, ima pripadnika 22 nacije. Sedište opštine je Bela Crkva, u kojoj živi 7.456 stanovnika, administrativni, politički i kulturni centar za 14 naseljenih mesta i 13 mesnih zajednica. Naselja u opštini su: Banatska Palanka sa Starom Palankom, Banatska Subotica, Vračev Gaj, Grebenac, Dobričevo, Dupljaja, Jasenovo, Kajtasovo, Kaluđerovo, Kruščica, Kusić, Crvena Crkva i Češko Selo.