NARODNA BIBLIOTEKA

Narodna biblioteka u Beloj Crkvi nalazi se u ulici 1. oktobra. br.57. Ovo je ustanova čiji se rad vezuje za početke bibliotečke delatnosti u Beloj Crkvi i osnivanje Srbske čitaonice, daleke 1865. godine.

Radi kao samostalna ustanova od 1995. godine, opšteg je karaktera sa fondom od 24.500 knjiga i posebnim legatom od 5.000 knjiga porodice poznatog Belocrkvanina, pozorišnog reditelja, estetičara i pesnika Jovana Putnika. Snabdeva knjigama čitaoce u svim naseljenim mestima opštine.

Pored prikupljanja, obrade i čuvanja bibliotečke građe, Narodna biblioteka se bavi i izdavačkom delatnošću. U biblioteci se održavaju književne večeri, predavanja, tribine i izložbe.

Radno vreme Narodne biblioteke je od 7.30 do 20.00 časova. Tokom letnjih meseci, Narodna biblioteka u Beloj Crkvi otvorena je za korisnike od 7.30 do 13.00 i od 18.00 do 22.00 časa.(tel.013-851 -311).

Korisnici mogu čitati dnevnu štampu, popularne, kao i stručne časopise tokom čitavog radnog vremena.

Narodna biblioteka se nalazi u COBISS sistemu.

U sastavu biblioteke nalazi se i Muzej.

NARODNI MUZEJ

Muzej je osnovan 1877. godine, kao gradski do 1941. godine, od strane grupe građana (Nemaca i Mađara) Bele Crkve u zgradi Magistrata, sa određenim istorijskim predmetima (numizmatičkim i arheološkim).

Muzej je osnovao i njime rukovodio Feliks Mileker. Osnivač obnovljenog muzeja bio je profesor književnosti u Gimnaziji – Svetolik Subotić, a radio je u muzeju kao amater do 1977. godine. Od 1954. godine muzej je premešten na sadašnju lokaciju i dobija naziv Narodni.

Zgrada je pod zaštitom države kao spomenik kulture od 1989. godine, kao jedna od najstarijih zgrada u centru Bele Crkve, jer je zidana početkom 19. veka. Muzej je kompleksnog karaktera i ima više postavki (arheološka, istorijska, etnološka, umetnička, prirodnjačka, numizmatička).

https://muzejbc.org.rs/

ISTORIJSKI ARHIV

Istorijski arhiv je ustanova kulture od opšteg značaja, koja vrši zaštitu, sređivanje i obradu arhivske građe Bele Crkve i njeno prezentovanje.

Arhiv je osnovan 1946. godine na osnovu Odluke Povereništva za prosvetu Glavnog izvršnog odbora Narodne skupštine Autonomne Pokrajne Vojvodine, a kao samostalni Državno-istorijski arhiv sa sedištem u Beloj Crkvi radi od 1956. godine. Godine 1966. menja naziv u Istorijski arhiv u Beloj Crkvi, a naredne, 1967. godine je postao međuopštinska ustanova. Krajem jula 1992. godine Vlada Republike Srbije postala je osnivač Arhiva, na osnovu odredbi Zakona o delatnostima od opšteg interesa u oblasti kulture.

Teritorijalna nadležnost Arhiva obuhvata teritoriju tri opštine – Bela Crkva, Vršac i Plandište, koja je utvrđena posebnim aktom. Arhiv ima 654 fonda i 33 zbirke, 253 digitalizovane knjige rođenih, venčanih i umrlih, a granične godine su 1723 – 2006.

Izložbena sala Istorijskog arhiva stavljena je u funkciju krajem 2006. godine, čime se stvaraju uslovi da počne i živa izložbena aktivnost ovog Arhiva.

http://arhivbc.rs

CENTAR ZA KULTURU BELA CRKVA

Centar za kulturu Bela Crkva je osnovan 1979. godine. Preko svojih institucija, bioskopa, galerije, bavi se na profesionalan način kulturnim delatnostima kao što je informisanje, prikazivanje filmskih projekcija, održavanje izložbi, pozorišnih predstava, književnih večeri, organizovanje manifestacija i slično.

U okviru Centra za kulturu funkcioniše i Gradski hor “Bella musica”.

Gradski hor “Bella musica”

Hor “Bella musica” je gradski hor iz Bele Crkve, postoji 14 godina. Na repertoaru su duhovne, klasične, narodne i zabavne pesme. Posebno se hor trudi da budu zastupljene pesme nacionalnih manjina na njihovim jezicima, jer u višenacionalnoj sredini, kao što je opština Bela Crkva gde svi žitelji žive u slozi i ne prave razliku ko je koje vere ili narodnosti, to svi i zaslužuju da se takve pesme čuju.

Hor peva na srpskom, češkom, nemačkom, mađarskom, rumunskom, romskom i ruskom jeziku.

Hor “Bella musica” pored mnogobrojnih nastupa u Beloj Crkvi nastupao je u drugim gradovima – Beogradu, Vršcu, Dimitrovgradu, Jagodini, Valjevu, Somboru, ali i van zemlje Makedoniji, Rumuniji, Mađarskoj, Poljskoj, Italiji, Albaniji.

Hor već tradicionalno učestvuje u mnogobrojnim manifestacijama u našoj opštini, kao što je “Belocrkvanski karneval” i sl.